1921

zakládá skupina kolem gymnazisty Otokara Peterka 1. chlapecký oddíl v Opavě, posléze vzniká další 2. chlapecký oddíl

1922

vzniká 3. chlapecký oddíl

1934

Božena Šoltysová zakládá 1. dívčí oddíl

1939

Junák v Opavě zrušen nacisty

1945

první obnova Junáka v Opavě, nově skauti sídlí na Sovím hrádku

1947

opavští jezuité zakládají podle vzoru Legio Angelica katolický chlapecký oddíl svatý Jiří (dnes jako 5. chlapecký oddíl součástí střediska Zvon)

1948

vzniká katolický dívčí oddíl (dnes jako 3. dívčí oddíl součástí střediska Zvon)

1949

vedení Junáka ovládli komunisté a rozpustili organizaci ve prospěch Pionýra v ČSM

1966

skupina kolem Jana Píšaly zakládá Foglarovsky laděný klub Lesní hoši

1968

druhá obnova Junáka v Opavě

1970

komunisty ovládnuté vedení Junáka vyzvalo oddíly ke vstupu do pionýra nebo k ukončení činnosti – v Opavě všechny oddíly ukončují činnost, pouze jednotlivci pokračují v práci s mládeží

1988

vzniká turistický oddíl s tajnou skautskou činností, který navázal na oddíl Lesní hoši (dnes jako 33. oddíl Mikan, součástí střediska Jih Opava)

1990

třetí obnova Junáka v Opavě, v porevolučním nadšení vzniká a posléze zaniká velké množství oddílů a středisek, z nichž zůstaly dodnes pouze Jih, Zvon a Salvátor v Dolních Životicích

1991

skauti dostávají jako náhradu za Soví hrádek budovu na ulici Na Nábřeží 4, kde sídlí dodnes

1992

založením přístavu Poseidon Opava vzniká v Opavě vodní skauting

2016

založen přístav Černý čáp Opava – nejmladší středisko okresu

Skauting se na opavsko dostal díky skautským nadšencům z řad studentů. První chlapecká družina „Vlků“ byla založena 19. ledna 1921, o pár dnů později vznikla družina „Štik“. Tyto družiny byly základem 1. chlapeckého oddílu.

První tábor skautů se uskutečnil v roce 1922 u říčky Hvozdnice v blízkosti Štáblovského mlýna. Dívčí skauting se traduje přibližně od roku 1934, kdy vznikl oddíl děvčat v Opavě. První dívčí oddíl na Hradci vznikl v roce 1935.

První likvidace Junáka a následné zabavení veškerého skautského majetku se uskutečnilo 28. října 1940. Pak následovalo zatýkání, věznění, emigrace a popravy skautů.

Při první obnově Junáka v roce 1945 se nejvíce proslavil 1. spojovací oddíl, který vedl bratr Josef Krásný – Pepíček. Tento oddíl měl více než 200 členů. Druhá likvidace Junáka proběhla v roce 1950. Tehdy vládnoucím komunistům byl Junák pro své demokratické zásady nepřijatelný.

Druhá obnova činnosti Junáka se uskutečnila v období Pražského jara v roce 1968. Utvářely se nové skautské oddíly, jejíž členové se nadšeně pustili do práce. Svoji činnost obnovil také 9. chlapecký oddíl. Toto období trvalo pouze do roku 1971, kdy proběhla třetí likvidace Junáka. Některé oddíly ukončily svoji činnost, jiné splynuly s Pionýrem, další přesunuly svoje působení do turistických oddílů mládeže (TOM) nebo Svazarmu.

V bouřlivém roce 1989, který začal občanskými nepokoji během tzv. „Palachova“ týdne a pokračoval řadou dalších shromáždění a demonstrací, kdy pořádkové oddíly Veřejné Bezpečnosti brutálně tyto demonstrace potlačovaly, bylo zřejmé, že se komunistický systém v naší republice hroutí. To vše vyvrcholilo 17. listopadu při pokojné demonstraci studentů na Národní třídě v Praze.

Zpět do října tohoto roku, kdy bratr Radomír Žídek, bývalý vůdce střediska Opava-Jih, obdržel zajímavý dopis z Plzně, ve kterém byl vyzván, aby svolal skautské činovníky a s nimi zahájil přípravné práce pro obnovení činnosti okresní skautské organizace v Opavě. U bratra Jaromíra Večerka se schůzky zúčastnili členové bývalé okresní rady z roku 1968-1971 Ing. Boris Beinhauer, Radomír Žídek a Jan Píšala. Bratr Večerek na schůzce nabádal přítomné k opatrnosti, protože dopis mohl být promyšlenou provokací, psal se teprve říjen 1989. Společně byl dohodnut systém nutných kroků, potřebných k zahájení skautské činnosti na Opavsku v případě pádu komunistického režimu.

Po „Sametové revoluci“ již v začátku roku 1990, jsme byli připraveni zahájit náborové akce k získání členů do skautské organizace. Byla ustanovena Okresní rada, byli jmenováni vůdcové středisek, jak toto dokládají řádně vedené zápisy z té doby. Důležitým úkolem bylo vyškolit rádce družin. Toto seznamování se skautskou tématikou probíhalo v jídelně Školního statku Zemědělské střední školy. Bylo naplánováno na tři soboty. Na zahájení kurzu přišlo asi 130 zájemců. Je pravda, že na ty další už přicházelo míň a míň účastníků. Přesto byl konečný počet „absolventů“ uspokojivý.

V této době obnovil činnost i 9. chlapecký oddíl, který vedl bratr Jan Píšala. Na popud bratra Borise Beinhauera zaměřil tento oddíl svoji činnost na vodní skauting. Později se k tomuto oddílu přidaly také další oddíly a vzniklo středisko vodních skautů, čímž byly položeny základy vodního skautingu na opavsku.